Rochester Electronics SBT100-10G
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SBT100-10G
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBT100-10G PDF
Price is not available, please RFQ
SBT100-10G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Last Time Buy
  • Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 3.5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 50 V
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C