Microsemi MSD100-12
Manufacturer :
Microsemi
Mfr. Part # :
MSD100-12
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.2KV 100A M3
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
MSD100-12 PDF
Price is not available, please RFQ
MSD100-12 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Three Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
  • Current - Average Rectified (Io):100 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9 V @ 300 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1200 V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)