Vishay General Semiconductor – Diodes Division BU10105S-M3/45
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BU10105S-M3/45
Description
BRIDGE RECT 1P 1KV 10A BU-5S
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
BU10105S-M3/45 PDF
Price is not available, please RFQ
BU10105S-M3/45 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Single Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
  • Current - Average Rectified (Io):10 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 5 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 1000 V
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)