Micro Commercial Components (MCC) MD50S16M4-BP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
MD50S16M4-BP
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 50A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
MD50S16M4-BP PDF
Price is not available, please RFQ
MD50S16M4-BP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Three Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
  • Current - Average Rectified (Io):50 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 150 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1600 V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)