Sensata Technologies – Crydom M5060TB600
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Mfr. Part # :
M5060TB600
Description
BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
M5060TB600 PDF
Price is not available, please RFQ
M5060TB600 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Three Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):60 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.35 V @ 50 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)