Micro Commercial Components (MCC) GBU10B-BP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
GBU10B-BP
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A GBU
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GBU10B-BP PDF
Price is not available, please RFQ
GBU10B-BP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Single Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):10 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 5 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)