Sensata Technologies – Crydom M50100TB1000
Mfr. Part # :
M50100TB1000
Description
BRIDGE RECT 3P 1KV 100A MODULE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
M50100TB1000 PDF
Price is not available, please RFQ
M50100TB1000 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Three Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
  • Current - Average Rectified (Io):100 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 100 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)