Roving Networks / Microchip Technology APT60DF60HJ
Mfr. Part # :
APT60DF60HJ
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 90A SOT227
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
APT60DF60HJ PDF
Price is not available, please RFQ
APT60DF60HJ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Single Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):90 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.3 V @ 60 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)