TSC (Taiwan Semiconductor) TS40P07G D2G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
TS40P07G D2G
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 40A TS-6P
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
TS40P07G D2G PDF
Price is not available, please RFQ
TS40P07G D2G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Single Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
  • Current - Average Rectified (Io):40 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 20 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)