Wickmann / Littelfuse VBO160-16NO7
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VBO160-16NO7
Description
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 174A PWS-E
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VBO160-16NO7 PDF
Price is not available, please RFQ
VBO160-16NO7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Single Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
  • Current - Average Rectified (Io):174 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.43 V @ 300 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1600 V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)