Wickmann / Littelfuse VUO34-14NO1
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VUO34-14NO1
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 36A V1-A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUO34-14NO1 PDF
Price is not available, please RFQ
VUO34-14NO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Three Phase
  • Technology:Standard
  • Voltage - Peak Reverse (Max):1.4 kV
  • Current - Average Rectified (Io):36 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.13 V @ 50 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1400 V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)