Texas Instruments LP3991TL-1.3EV
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LP3991TL-1.3EV
Description
BOARD EVALUATION LP3991TL-1.3
Catalog
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
DataSheet
LP3991TL-1.3EV PDF
Price is not available, please RFQ
LP3991TL-1.3EV Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Channels per IC:1 - Single
  • Voltage - Output:1.3V
  • Current - Output:300mA
  • Voltage - Input:1.65V ~ 4V