STMicroelectronics ST1S06DEMOBO12
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
ST1S06DEMOBO12
Description
DEMO BOARD FOR ST1S06PM12R
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ST1S06DEMOBO12 PDF
Price is not available, please RFQ
ST1S06DEMOBO12 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Obsolete
  • Main Purpose:DC/DC, Step Down
  • Outputs and Type:1, Non-Isolated
  • Power - Output:-
  • Voltage - Output:1.2V
  • Current - Output:1.5A
  • Voltage - Input:2.7V ~ 6V
  • Regulator Topology:Buck
  • Frequency - Switching:1.5MHz