Texas Instruments UCC3809EVM
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
UCC3809EVM
Description
EVAL MOD FOR UCC3809/2809
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
UCC3809EVM PDF
Price is not available, please RFQ
UCC3809EVM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Main Purpose:DC/DC, Step Down
  • Outputs and Type:1, Non-Isolated
  • Power - Output:-
  • Voltage - Output:3.3V
  • Current - Output:3.3A
  • Voltage - Input:32V ~ 75V
  • Regulator Topology:Buck
  • Frequency - Switching:380kHz