Texas Instruments LMR16006XEVM
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LMR16006XEVM
Description
EVAL BOARD FOR LMR16006X
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
LMR16006XEVM PDF
Price is not available, please RFQ
LMR16006XEVM Tech Specifications
  • Series:SIMPLE SWITCHER®
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Main Purpose:DC/DC, Step Down
  • Outputs and Type:1, Non-Isolated
  • Power - Output:-
  • Voltage - Output:5V
  • Current - Output:600mA
  • Voltage - Input:6V ~ 60V
  • Regulator Topology:Buck
  • Frequency - Switching:700kHz