Texas Instruments LM46001PWPEVM
Mfr. Part # :
LM46001PWPEVM
Description
EVAL MODULE FOR LM46001
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
LM46001PWPEVM PDF
Price is not available, please RFQ
LM46001PWPEVM Tech Specifications
  • Series:SIMPLE SWITCHER®
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Main Purpose:DC/DC, Step Down
  • Outputs and Type:1, Non-Isolated
  • Power - Output:-
  • Voltage - Output:3.3V
  • Current - Output:1A
  • Voltage - Input:3.5V ~ 60V
  • Regulator Topology:Buck
  • Frequency - Switching:500kHz