Abracon AMPMDFA-36.8640
Manufacturer :
Abracon
Mfr. Part # :
AMPMDFA-36.8640
Description
MEMS OSC XO 36.8640MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AMPMDFA-36.8640 PDF
Price is not available, please RFQ
AMPMDFA-36.8640 Tech Specifications
  • Series:AMPM
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Base Resonator:MEMS
  • Type:XO (Standard)
  • Frequency:36.864 MHz
  • Function:Enable/Disable
  • Output:CMOS
  • Voltage - Supply:1.71V ~ 3.63V
  • Frequency Stability:±25ppm
  • Absolute Pull Range (APR):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Spread Spectrum Bandwidth:-
  • Current - Supply (Max):1.3mA (Typ)
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)