Abracon AMPMADA-3.6864T
Manufacturer :
Abracon
Mfr. Part # :
AMPMADA-3.6864T
Description
MEMS OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AMPMADA-3.6864T PDF
Price is not available, please RFQ
AMPMADA-3.6864T Tech Specifications
  • Series:AMPM
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Base Resonator:MEMS
  • Type:XO (Standard)
  • Frequency:3.6864 MHz
  • Function:Enable/Disable
  • Output:CMOS
  • Voltage - Supply:1.71V ~ 3.63V
  • Frequency Stability:±25ppm
  • Absolute Pull Range (APR):-
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Spread Spectrum Bandwidth:-
  • Current - Supply (Max):1.3mA (Typ)
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)