KYOCERA Corporation KC7050K16.3840C1GE00
Manufacturer :
KYOCERA Corporation
Mfr. Part # :
KC7050K16.3840C1GE00
Description
XTAL OSC XO 16.3840MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
KC7050K16.3840C1GE00 PDF
Price is not available, please RFQ
KC7050K16.3840C1GE00 Tech Specifications
  • Series:KC7050K
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Base Resonator:Crystal
  • Type:XO (Standard)
  • Frequency:16.384 MHz
  • Function:Standby (Power Down)
  • Output:CMOS
  • Voltage - Supply:1.6V ~ 3.63V
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Absolute Pull Range (APR):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Spread Spectrum Bandwidth:-
  • Current - Supply (Max):3.5mA
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)