Cardinal Components C49X-A3B1C1-40-8.0D16
Manufacturer :
Cardinal Components
Mfr. Part # :
C49X-A3B1C1-40-8.0D16
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 16PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
C49X-A3B1C1-40-8.0D16 PDF
Price is not available, please RFQ
C49X-A3B1C1-40-8.0D16 Tech Specifications
  • Series:C49
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:8 MHz
  • Frequency Stability:±100ppm
  • Frequency Tolerance:±100ppm
  • Load Capacitance:16pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension:0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.535" (13.60mm)