Hosonic Electronic E1SB40E00090AE
Manufacturer :
Hosonic Electronic
Mfr. Part # :
E1SB40E00090AE
Description
XTAL 2016 40MHZ, 12PF/10/20/-30+
Catalog
Crystals
DataSheet
E1SB40E00090AE PDF
Price is not available, please RFQ
E1SB40E00090AE Tech Specifications
  • Series:E1SB
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:40 MHz
  • Frequency Stability:±20ppm
  • Frequency Tolerance:±10ppm
  • Load Capacitance:12pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)