NextGen Components XM16M00000S026
Manufacturer :
NextGen Components
Mfr. Part # :
XM16M00000S026
Description
CRYSTALS 16MHZ 50PPM 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
XM16M00000S026 PDF
Price is not available, please RFQ
XM16M00000S026 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±50ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.453" L x 0.187" W (11.50mm x 4.75mm)
  • Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)