Cardinal Components CX635A-A5B2C3-40-18.432D13
Manufacturer :
Cardinal Components
Mfr. Part # :
CX635A-A5B2C3-40-18.432D13
Description
CRYSTAL 18.4320MHZ 13PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
CX635A-A5B2C3-40-18.432D13 PDF
Price is not available, please RFQ
CX635A-A5B2C3-40-18.432D13 Tech Specifications
  • Series:CX635A
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:18.432 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:13pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)