Fox Electronics FC5BSBBMD11.0592-T1
Manufacturer :
Fox Electronics
Mfr. Part # :
FC5BSBBMD11.0592-T1
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
FC5BSBBMD11.0592-T1 PDF
Price is not available, please RFQ
FC5BSBBMD11.0592-T1 Tech Specifications
  • Series:FX532B
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:11.0592 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±50ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):140 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)