Fox Electronics FKT38EIHD0.032768-BAG1K
Manufacturer :
Fox Electronics
Mfr. Part # :
FKT38EIHD0.032768-BAG1K
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
FKT38EIHD0.032768-BAG1K PDF
Price is not available, please RFQ
FKT38EIHD0.032768-BAG1K Tech Specifications
  • Series:NC38LF
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Frequency:32.768 kHz
  • Frequency Stability:-
  • Frequency Tolerance:±20ppm
  • Load Capacitance:12.5pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):35 kOhms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension:0.118" Dia x 0.327" L (3.00mm x 8.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.327" (8.30mm)