Fox Electronics FC4BSBBMD16.0-T1
Mfr. Part # :
FC4BSBBMD16.0-T1
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
FC4BSBBMD16.0-T1 PDF
Price is not available, please RFQ
FC4BSBBMD16.0-T1 Tech Specifications
  • Series:FX425B
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±50ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)