Fox Electronics FC1BACBEI20.0-T3
Manufacturer :
Fox Electronics
Mfr. Part # :
FC1BACBEI20.0-T3
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
FC1BACBEI20.0-T3 PDF
Price is not available, please RFQ
FC1BACBEI20.0-T3 Tech Specifications
  • Series:C1BA
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:20 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:10pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):120 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Ratings:AEC-Q200
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)