Fox Electronics FC7BSCCMC11.0592-T1
Mfr. Part # :
FC7BSCCMC11.0592-T1
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
FC7BSCCMC11.0592-T1 PDF
Price is not available, please RFQ
FC7BSCCMC11.0592-T1 Tech Specifications
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:11.0592 MHz
  • Frequency Stability:±30ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)