Fox Electronics FC8AQCCMC3.6864-T1
Manufacturer :
Fox Electronics
Mfr. Part # :
FC8AQCCMC3.6864-T1
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
FC8AQCCMC3.6864-T1 PDF
Price is not available, please RFQ
FC8AQCCMC3.6864-T1 Tech Specifications
  • Series:FQ1045A
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:3.6864 MHz
  • Frequency Stability:±30ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):150 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)