Ecliptek E1SEA18-16.000M TR
Manufacturer :
Ecliptek
Mfr. Part # :
E1SEA18-16.000M TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
E1SEA18-16.000M TR PDF
Price is not available, please RFQ
E1SEA18-16.000M TR Tech Specifications
  • Series:E1S
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.524" L x 0.191" W (13.30mm x 4.85mm)
  • Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)