Fox Electronics FC4STCBMF24.0-BAG200
Manufacturer :
Fox Electronics
Mfr. Part # :
FC4STCBMF24.0-BAG200
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 20PF TH
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
FC4STCBMF24.0-BAG200 PDF
Price is not available, please RFQ
FC4STCBMF24.0-BAG200 Tech Specifications
  • Series:HC49SLF
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:24 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):30 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
  • Height - Seated (Max):0.142" (3.60mm)