Ecliptek E1SCA18-7.3728M TR
Manufacturer :
Ecliptek
Mfr. Part # :
E1SCA18-7.3728M TR
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
DataSheet
E1SCA18-7.3728M TR PDF
Price is not available, please RFQ
E1SCA18-7.3728M TR Tech Specifications
  • Series:E1S
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:7.3728 MHz
  • Frequency Stability:±100ppm
  • Frequency Tolerance:±50ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):160 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.524" L x 0.191" W (13.30mm x 4.85mm)
  • Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)