ECS Inc. International ECS-80-18-10
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-80-18-10
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
ECS-80-18-10 PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-80-18-10 Tech Specifications
  • Series:ECS-3x10
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:8 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±50ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):100 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension:0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)