ECS Inc. International ECS-.655-12.5-13
Mfr. Part # :
ECS-.655-12.5-13
Description
CRYSTAL 65.5360KHZ 12.5PF TH
DataSheet
ECS-.655-12.5-13 PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-.655-12.5-13 Tech Specifications
  • Series:ECS-31
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Frequency:65.536 kHz
  • Frequency Stability:-
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:12.5pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):50 kOhms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension:0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)