ECS Inc. International ECS-36-18-10
Mfr. Part # :
ECS-36-18-10
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 18PF TH
DataSheet
ECS-36-18-10 PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-36-18-10 Tech Specifications
  • Series:ECS-3x10
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:3.6864 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±50ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):200 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension:0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)