ECS Inc. International ECS-41-16-7S-TR
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-41-16-7S-TR
Description
CRYSTAL 4.0960MHZ 16PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
ECS-41-16-7S-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-41-16-7S-TR Tech Specifications
  • Series:ECX-3S
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:4.096 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:16pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):150 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SOJ, 9.40mm pitch
  • Size / Dimension:0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.146" (3.70mm)