ECS Inc. International ECS-160-20-28AX-TR
Mfr. Part # :
ECS-160-20-28AX-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
DataSheet
ECS-160-20-28AX-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-160-20-28AX-TR Tech Specifications
  • Series:CSM-4AX
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.492" L x 0.191" W (12.50mm x 4.85mm)
  • Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)