Micro Crystal CC1V-T1A-40.000KHZ-9PF-30PPM-TC-QC
Mfr. Part # :
CC1V-T1A-40.000KHZ-9PF-30PPM-TC-QC
Description
CRYSTAL 40.0000KHZ 9PF SMD
DataSheet
CC1V-T1A-40.000KHZ-9PF-30PPM-TC-QC PDF
Price is not available, please RFQ
CC1V-T1A-40.000KHZ-9PF-30PPM-TC-QC Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Type:kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Frequency:40 kHz
  • Frequency Stability:-
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:9pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.315" L x 0.146" W (8.00mm x 3.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.069" (1.75mm)