ECS Inc. International ECS-500-18-30-JGN-TR
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-500-18-30-JGN-TR
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-500-18-30-JGN-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-500-18-30-JGN-TR Tech Specifications
  • Series:ECX-53
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:50 MHz
  • Frequency Stability:±30ppm
  • Frequency Tolerance:±20ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):30 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.055" (1.40mm)