ECS Inc. International ECS-160-18-5PVX-GN-TR
Mfr. Part # :
ECS-160-18-5PVX-GN-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-160-18-5PVX-GN-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-160-18-5PVX-GN-TR Tech Specifications
  • Series:CSM-7SSX
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±30ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:HC-49/US
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.102" (2.60mm)