ECS Inc. International ECS-384-8-37TC-CZY-TR
Mfr. Part # :
ECS-384-8-37TC-CZY-TR
Description
CRYSTAL 38.400MHZ 8PF WTHERM SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-384-8-37TC-CZY-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-384-8-37TC-CZY-TR Tech Specifications
  • Series:ECX-1637TC
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal (w/Thermistor)
  • Frequency:38.4 MHz
  • Frequency Stability:±12ppm
  • Frequency Tolerance:±10ppm
  • Load Capacitance:8pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.081" L x 0.065" W (2.05mm x 1.65mm)
  • Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)