ECS Inc. International ECS-480-8-47Q-JTN-TR
Mfr. Part # :
ECS-480-8-47Q-JTN-TR
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-480-8-47Q-JTN-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-480-8-47Q-JTN-TR Tech Specifications
  • Series:ECX-1247Q
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:48 MHz
  • Frequency Stability:±20ppm
  • Frequency Tolerance:±20ppm
  • Load Capacitance:8pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):100 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)