Fox Electronics FC4UTCBAF16.0-BAG100
Manufacturer :
Fox Electronics
Mfr. Part # :
FC4UTCBAF16.0-BAG100
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ SERIES TH
Catalog
Crystals
DataSheet
FC4UTCBAF16.0-BAG100 PDF
Price is not available, please RFQ
FC4UTCBAF16.0-BAG100 Tech Specifications
  • Series:HC49ULF
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:Series
  • ESR (Equivalent Series Resistance):25 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:HC-49/U
  • Size / Dimension:0.435" L x 0.183" W (11.05mm x 4.65mm)
  • Height - Seated (Max):0.530" (13.46mm)