Cardinal Components CTF6-A2C5-32.768KD12.5
Manufacturer :
Cardinal Components
Mfr. Part # :
CTF6-A2C5-32.768KD12.5
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
CTF6-A2C5-32.768KD12.5 PDF
Price is not available, please RFQ
CTF6-A2C5-32.768KD12.5 Tech Specifications
  • Series:CTF6
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:kHz Crystal (Tuning Fork)
  • Frequency:32.768 kHz
  • Frequency Stability:-
  • Frequency Tolerance:±20ppm
  • Load Capacitance:12.5pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):50 kOhms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Cylindrical Can, Radial
  • Size / Dimension:0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)