ECS Inc. International ECS-200-S-19A-TR
Mfr. Part # :
ECS-200-S-19A-TR
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ SERIES SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-200-S-19A-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-200-S-19A-TR Tech Specifications
  • Series:ECX-19A
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:20 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:Series
  • ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)