ECS Inc. International ECS-260-18-33Q-DS
Mfr. Part # :
ECS-260-18-33Q-DS
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-260-18-33Q-DS PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-260-18-33Q-DS Tech Specifications
  • Series:ECX-33Q
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:26 MHz
  • Frequency Stability:±100ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Ratings:AEC-Q200
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)