ECS Inc. International ECS-240-12-20A-TR
Mfr. Part # :
ECS-240-12-20A-TR
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 12PF SMD
Catalog
Crystals
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
ECS-240-12-20A-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-240-12-20A-TR Tech Specifications
  • Series:CSM-8
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:24 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:12pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)