ECS Inc. International ECS-060-18-20BM-JEN-TR
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-060-18-20BM-JEN-TR
Description
CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
ECS-060-18-20BM-JEN-TR PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-060-18-20BM-JEN-TR Tech Specifications
  • Series:CSM-8M
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:6 MHz
  • Frequency Stability:±50ppm
  • Frequency Tolerance:±20ppm
  • Load Capacitance:18pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):70 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Ratings:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.051" (1.30mm)