Aker Technology USA C2E-16.000-8-3030-X-R3
Mfr. Part # :
C2E-16.000-8-3030-X-R3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
DataSheet
C2E-16.000-8-3030-X-R3 PDF
Price is not available, please RFQ
C2E-16.000-8-3030-X-R3 Tech Specifications
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±30ppm
  • Frequency Tolerance:±30ppm
  • Load Capacitance:8pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):90 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)