Aker Technology USA C5S-16.000-8-1520-M
Mfr. Part # :
C5S-16.000-8-1520-M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
DataSheet
C5S-16.000-8-1520-M PDF
Price is not available, please RFQ
C5S-16.000-8-1520-M Tech Specifications
  • Series:C5S
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:MHz Crystal
  • Frequency:16 MHz
  • Frequency Stability:±20ppm
  • Frequency Tolerance:±15ppm
  • Load Capacitance:8pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
  • Operating Mode:Fundamental
  • Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
  • Package / Case:4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)